Din aceeași ediție
Facilitățile fiscale pentru sectorul IT ar putea fi eliminate în următorii ani. Ministrul Osmochescu: „Aderarea la UE este prioritatea zero”
„Într-adevăr, avem încă o oportunitate până în momentul aderării la Uniunea Europeană de a valorifica anumite facilități fiscale în parcurile noastre tehnologice, dar și în zonele economice libere, motiv pentru care atragem tot mai multe investiții.”
🔴 Victor Chironda: "Primăria Chișinău a alocat din 2022 până în 2026 peste 55 milioane lei pentru taxarea electronică în transportul public, cu câte 22 milioane lei în 2024 și 2025. Totuși, în planurile de achiziții ale Direcției Mobilitate Urbană pentru acești ani nu apare nicio achiziție legată de acest sistem"
Autorul afirmă că banii nu sunt valorificați și că primarul și subalternii amână deliberat implementarea, pentru a menține controlul fluxurilor de numerar și lipsa evidenței electronice la RTEC și PUA.