Ceban: Face parte, ca și cei de acasă, dintr-un Guvern eșuat, în demisie, care a știut doar să majoreze taxe. Voi merge în toate instanțele, pentru că am fost denigrat, iar decizia a fost politică
Reacția redactorului șef ZdG, Victor Moșneag: Azi dimineață, Ziarul de Gardă publica un articol despre o mită de 600 de mii de lei oferită de un antreprenor pentru șefii de la Direcția Generală Locativ-Comunală şi Amenajare subordonată Primăria Municipiului Chișinău. Șeful Direcției, evident, membru MAN - Mișcarea Alternativa Națională. Dar nu despre MAN era articolul și nici măcar despre șef. Era un articol bazat pe faptele expuse de un antreprenor într-o sentință publică, accesibilă oricui.
Am tag tag Primăriei. Ce a urmat? După câteva ore de tăcere, tagul a fost șters subit, dar pe pagina MAN - Mișcarea Alternativa Națională a apărut o „caricatură” de schemă prin care se aduc insinuări de doi bani, cu fotografii ale unor jurnaliști de la Ziarul de Gardă luate aleatoriu (împreună cu cele ale altor jurnaliști din alte redacții) cu acuzații despre „sute de milioane de lei primiți de la partenerii externi” și o promisiune că în curând MAN - Mișcarea Alternativa Națională vor veni cu o „formulă în curând” cu „principalii actori media care fac parte din Caracatița PAS” :))
Așa înțeleg, se pare, reprezentanții acestui partid, tot ei funcționari municipali, că trebuie să reacționeze la niște fapte despre corupția din ograda lor. Foarte frumos și europenește, nu-i așa?
„Amenzi pentru calomnie”. Gabriela Kornacker: Martori în cazul Ludmilei Vartic se tem să facă declarații. Unii au comentat că știu ce s-a întâmplat în Spitalul Hîncești și s-au pomenit cu procese.
Comisia parlamentară pentru securitate națională va organiza pe 22 aprilie audieri cu ușile închise privind cazul Ludmilei Vartic, educatoarea din Hâncești decedată în martie.
Dumitru Vartic a depus o plângere penală împotriva spitalului de Psihiatrie și a celui din Hâncești: Acuză medicii că „nu ar fi acordat îngrijiri necesare” soției sale.