🔴 Victor Chironda: "Primăria Chișinău a alocat din 2022 până în 2026 peste 55 milioane lei pentru taxarea electronică în transportul public, cu câte 22 milioane lei în 2024 și 2025. Totuși, în planurile de achiziții ale Direcției Mobilitate Urbană pentru acești ani nu apare nicio achiziție legată de acest sistem"
Autorul afirmă că banii nu sunt valorificați și că primarul și subalternii amână deliberat implementarea, pentru a menține controlul fluxurilor de numerar și lipsa evidenței electronice la RTEC și PUA.