O nouă seară de foc se anunță azi la Washington, după întâlnirea din Alaska. Azi seara președintele american Donald Trump îl găzduiește în DC pe Volodymyr Zelensky și mai mulți lideri europeni
„Considerăm aderarea la UE ca făcând parte din garanțiile de securitate. Președintele Trump a spus că America și Putin privesc acest lucru în același mod. Așadar, am discutat despre negocierile de aderare la UE. Nu poate exista o divizare între Ucraina și Moldova – ar fi pur și simplu o mișcare foarte proastă.”
În Alaska, președintele american a fost atât de impresionat de prezența lui Putin încât a acceptat ca Ucraina să-și abandoneze (cică sub pretextul unui schimb teritorial) pozițiile fortificate în care rușii s-au împotmolit, să legitimeze ocuparea Crimeei și să accepte o promisiune (hazlie, dacă n-ar fi tragică) că Rusia nu va mai invada pe nimeni, nici Ucraina, nici alte țări.
"Pacea" astfel obținută ar fi fără dubiu o capitulare - militar, Ucraina ar deveni un ostatic al Rusiei, ținut cu pistolul la tâmplă, iar politic ea ar intra probabil rapid în colaps, dându-i lui Putin șansa de a-și pune la Kiev un regim marionetă, ca în Belarus.
Cam asta a negociat Trump. Nu mai încercăm să înțelegem de ce, că n-are sens.