În Alaska, președintele american a fost atât de impresionat de prezența lui Putin încât a acceptat ca Ucraina să-și abandoneze (cică sub pretextul unui schimb teritorial) pozițiile fortificate în care rușii s-au împotmolit, să legitimeze ocuparea Crimeei și să accepte o promisiune (hazlie, dacă n-ar fi tragică) că Rusia nu va mai invada pe nimeni, nici Ucraina, nici alte țări.
"Pacea" astfel obținută ar fi fără dubiu o capitulare - militar, Ucraina ar deveni un ostatic al Rusiei, ținut cu pistolul la tâmplă, iar politic ea ar intra probabil rapid în colaps, dându-i lui Putin șansa de a-și pune la Kiev un regim marionetă, ca în Belarus.
Cam asta a negociat Trump. Nu mai încercăm să înțelegem de ce, că n-are sens.