Jurnalist român, Moise Guran: Îngrămădeala liderilor europeni, alături de Zelenski, la Washington, are drept unic scop oprirea lui Donald Trump de la a face o prostie majoră care ar putea marca probabil soarta Europei pentru decenii
În Alaska, președintele american a fost atât de impresionat de prezența lui Putin încât a acceptat ca Ucraina să-și abandoneze (cică sub pretextul unui schimb teritorial) pozițiile fortificate în care rușii s-au împotmolit, să legitimeze ocuparea Crimeei și să accepte o promisiune (hazlie, dacă n-ar fi tragică) că Rusia nu va mai invada pe nimeni, nici Ucraina, nici alte țări.
"Pacea" astfel obținută ar fi fără dubiu o capitulare - militar, Ucraina ar deveni un ostatic al Rusiei, ținut cu pistolul la tâmplă, iar politic ea ar intra probabil rapid în colaps, dându-i lui Putin șansa de a-și pune la Kiev un regim marionetă, ca în Belarus.
Cam asta a negociat Trump. Nu mai încercăm să înțelegem de ce, că n-are sens.
O nouă seară de foc se anunță azi la Washington, după întâlnirea din Alaska. Azi seara președintele american Donald Trump îl găzduiește în DC pe Volodymyr Zelensky și mai mulți lideri europeni
Totul începe la ora 20.00, atunci când președintele ucrainean este așteptat la Casa Albă. La fel, vor veni la Washington Mark Rutte - șeful NATO, Ursula von der Leyen - președinta Comisiei Europene, Emmanuel Macron - președintele Franței, Keir Satermer - premierul Marii Britanii, Friedrich Merz - cancelarul Germaniei, Alexander Stubb - președintele Finalandei, Giorgia Meloni - premierul Italiei.