Din aceeași ediție
După 9 Mai, direct la Moscova. După ce toată conducerea organizațiilor lui Ilan Șor s-a dus la Moscova pe 9 Mai, azi aflăm că și o delegație a PSRM face o vizită în Capitala rusă. Potrivit unui comunicat oficial, "un grup de deputați, împreună cu conducerea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova, se află într-o vizită de lucru de două zile în Federația Rusă"
Scopul acestei vizite este consolidarea relațiilor interparlamentare și promovarea dialogului politic între Republica Moldova și Federația Rusă, precum și reafirmarea angajamentului comun față de păstrarea memoriei istorice și promovarea valorilor luptei împotriva fascismului, care au stat la baza Marii Victorii”, informează PSRM.
Rusia își intensifică prezența militară la granița cu Finlanda. Imagini din satelit confirmă desfășurări de trupe și echipamente
Alegeri România. George Simion a fost filmat la Londra cum fuge de cei veniți la întâlnirea cu el: "Dă-te băi jos și fă poze cu oamenii, au venit 3 ore pentru tine. Nu a făcut o poză și a fugit prin spate. Stați să vedeți după ce ajunge președinte ce face..."
Ion Ceban crede că mesajul unui tânăr decedat de cancer la Spitalul Sfânta Treime din Capitală e un "atac concertat al trolilor guvernării asupra personalului medical"