Guvernul a aprobat noua lege a Curții Constituționale a fost aprobată de Guvern: În ce condiții judecătorii ar putea rămâne fără mandat
Potrivit legii, pentru excluderea influențelor politice, judecătorii vor fi obligați să renunțe la calitatea de membri ai partidelor. De asemenea, pentru a beneficia de pensia pentru vechime în funcție, judecătorul va trebui să exercite mandatul deplin de 6 ani, în loc de 5 ani, stabiliți până acum.
Totodată, documentul reglementează aspectele privind răspunderea disciplinară a judecătorilor și aplicarea sancțiunilor. În funcție de gravitatea abaterii, judecătorii riscă aplicarea avertismentului, mustrării sau ridicarea mandatului. Până în prezent, aceste sancțiuni nu erau prevăzute de lege.
Valeriu Pașa, WatchDog: Sunt foarte surprins că mai nimeni nu discută criza de amploare care se apropie cu pași mari. O criză total artificială în care vrea să ne bage Putin. Din 1 ianuarie rușii vor să nu mai livreze gaz în stânga Nistrului. Iar vina să o dea pe conducerea Moldovei și a Ucrainei. De fapt ei deja fac asta prin propagandiștii și slugoiii lor din Moldova
Idea lor e să ne convingă că e de obligația guvernului Moldovei ca să negocieze cu Ucraina continuarea tranzitului. De parcă noi am atacat Ucraina. Rusia are obligația prin contractul semnat de GazProm să aducă gazul în Moldova, inclusiv în Transnistria. Dacă nu îl pot realiza prin Ucraina, să oprească războiul. Dacă nu se pot înțelege, pot schimba ruta de tranzit și să aducă prin Turcia. Că tot au construit gazoductul cela de miliarde tăman ca să ocolească Ucraina.
Vă dați seama că fără gaz gratuit, prețurile în stânga Nistrului vor exploda? Iar veniturile așa zisului buget se vor evapora. Ne va lovi și pe cei din dreapta Nistrului – energia electrică va deveni mai scumpă, va și greu de adus și asigurat livrări stabile. Mai ales la Sud, adică și în Găgăuzia – fieful iubitorilor de Putin. Dar acesta va fi doar începutul. Ne putem trezi cu vreo două sute de mii de refugiați care trebuie hrăniți, încălziți, cazați, lecuiți.