Idea lor e să ne convingă că e de obligația guvernului Moldovei ca să negocieze cu Ucraina continuarea tranzitului. De parcă noi am atacat Ucraina. Rusia are obligația prin contractul semnat de GazProm să aducă gazul în Moldova, inclusiv în Transnistria. Dacă nu îl pot realiza prin Ucraina, să oprească războiul. Dacă nu se pot înțelege, pot schimba ruta de tranzit și să aducă prin Turcia. Că tot au construit gazoductul cela de miliarde tăman ca să ocolească Ucraina.

Vă dați seama că fără gaz gratuit, prețurile în stânga Nistrului vor exploda? Iar veniturile așa zisului buget se vor evapora. Ne va lovi și pe cei din dreapta Nistrului – energia electrică va deveni mai scumpă, va și greu de adus și asigurat livrări stabile. Mai ales la Sud, adică și în Găgăuzia – fieful iubitorilor de Putin. Dar acesta va fi doar începutul. Ne putem trezi cu vreo două sute de mii de refugiați care trebuie hrăniți, încălziți, cazați, lecuiți.