Potrivit legii, pentru excluderea influențelor politice, judecătorii vor fi obligați să renunțe la calitatea de membri ai partidelor. De asemenea, pentru a beneficia de pensia pentru vechime în funcție, judecătorul va trebui să exercite mandatul deplin de 6 ani, în loc de 5 ani, stabiliți până acum.

Totodată, documentul reglementează aspectele privind răspunderea disciplinară a judecătorilor și aplicarea sancțiunilor. În funcție de gravitatea abaterii, judecătorii riscă aplicarea avertismentului, mustrării sau ridicarea mandatului. Până în prezent, aceste sancțiuni nu erau prevăzute de lege.