Din aceeași ediție
Maia Sandu renunță la mașină de serviciu și vizite oficiale în campania electorală:
Pe perioada de campanie, pentru activitățile de campanie, voi folosi altă mașină decât mașina de serviciu. Voi limita acțiunile publice, care ar putea fi văzute a acțiuni pe care le folosesc în scop electoral, inclusiv vizite oficiale. În momentul în care începe campanie, este de bun simț să întreprindem toate măsurile. Echipa care va lucra cu mine va degreva din funcție. O să depun eforturile, ca să nu existe conflicte și să nu fie interpretat că îmi folosesc funcția pentru campanie
Judecătoarea Victoria Sanduță care făcea politică pe facebook, despre care CSM a propus să fie exclusă din sistem, scrie că în privința activității sale a fost sesizată inspecția judiciară. Sanduța sugerează că libertatea de opinii este în pericol după astfel de acțiuni
Activistul Alex Buretz scrie că subterana de pe str. Alecu Russo din sec. Râșcani al Capitalei, a intrat din nou în reparații, după ce fusese reparată capital în 2020: __"Subterana a intrat în reparație în 2020. Cheltuielile au fost suportate de un agent economic "care a dorit să-și păstreze anonimatul". Pe atunci Ion Ceban cu mâinele în șolduri a venit să inspecteze lucrările
În 2022 iarăși a fost necesară o reparație, fiidcă tavanul a fost inundat"__