Maia Sandu renunță la mașină de serviciu și vizite oficiale în campania electorală:
Pe perioada de campanie, pentru activitățile de campanie, voi folosi altă mașină decât mașina de serviciu. Voi limita acțiunile publice, care ar putea fi văzute a acțiuni pe care le folosesc în scop electoral, inclusiv vizite oficiale. În momentul în care începe campanie, este de bun simț să întreprindem toate măsurile. Echipa care va lucra cu mine va degreva din funcție. O să depun eforturile, ca să nu existe conflicte și să nu fie interpretat că îmi folosesc funcția pentru campanie