Răspuns: Conflict între 2-3 instituții. Povestea e foarte lungă, stufoasă, cu extrem de multe detalii tehnice și politice, pe care nu am să le dezvolt. Dar am să fac un rezumat ca să înțelegeți ce se întâmplă, în linii generale.
1) Agenția de Guvernare Electronică (AGE) (dezvoltă produsele, fac mentenanță în unele cazuri, MCloud, MConnect, MPAS, MPAY, EVO, etc). Instituția nu are propria infrastructură IT. Suntem azi cu mult în fața altor țări la digitalizare grație AGE.
2) Serviciul Tehnologia Informației și Securitate Cibernetică (STISC), care are strânse conexiuni cu SIS, ce are uneori cuvântul final în privința unor riscuri de securitate (pe bună dreptate, pentru că vorbim de securitatea statului). Spre exemplu semnătura electronică/mobilă e validată final de SIS/STISC, tot STISC controlează / poate opri fluxul de date, deține servere și data centre ce vizează infrastructura critică a țării.
AGE și superiorii din Guvern decid să spargă proiectul pe bucăți, pentru a putea înainta. Astfel începe lucrul la o altă aplicație care urma să devină EVO - cea lansată în acest an în iunie. Aici se regăsesc toate actele digitale ale cetățenilor, dar în ea lipsește componenta de semnare (sign), cea asupra căreia SIS a dat aviz negativ anterior.
Cu puțin timp în urmă AGE urcă online o nouă aplicație - EvoSign (urmașul MobiSign). Fără mare promovare. În EvoSign, utilizatorii se puteau conecta doar dacă aveau deja semnătura electronică sau mobilă (deja validată de STISC). După logarea în ea, aceasta se comporta ca un validator și putea fi folisită mai departe în interacțiunea cu statul.