AGE și superiorii din Guvern decid să spargă proiectul pe bucăți, pentru a putea înainta. Astfel începe lucrul la o altă aplicație care urma să devină EVO - cea lansată în acest an în iunie. Aici se regăsesc toate actele digitale ale cetățenilor, dar în ea lipsește componenta de semnare (sign), cea asupra căreia SIS a dat aviz negativ anterior.

Cu puțin timp în urmă AGE urcă online o nouă aplicație - EvoSign (urmașul MobiSign). Fără mare promovare. În EvoSign, utilizatorii se puteau conecta doar dacă aveau deja semnătura electronică sau mobilă (deja validată de STISC). După logarea în ea, aceasta se comporta ca un validator și putea fi folisită mai departe în interacțiunea cu statul.