1) Agenția de Guvernare Electronică (AGE) (dezvoltă produsele, fac mentenanță în unele cazuri, MCloud, MConnect, MPAS, MPAY, EVO, etc). Instituția nu are propria infrastructură IT. Suntem azi cu mult în fața altor țări la digitalizare grație AGE.

2) Serviciul Tehnologia Informației și Securitate Cibernetică (STISC), care are strânse conexiuni cu SIS, ce are uneori cuvântul final în privința unor riscuri de securitate (pe bună dreptate, pentru că vorbim de securitatea statului). Spre exemplu semnătura electronică/mobilă e validată final de SIS/STISC, tot STISC controlează / poate opri fluxul de date, deține servere și data centre ce vizează infrastructura critică a țării.