Reacția deputatului Marian: "Dezbaterile" despre limba română se vor încheia subit când îi veți întreba pe alde' deputații socialiști & comuniști care e diferența dintre „bună ziua” în română și „bună ziua” în așa zisa "moldovenească". Este pur și simplu ridicol cum e posibil ca un adevărat științific, legal, istoric și moral - și anume faptul că în Republica Moldova se vorbește româna, este încă pus la îndoială. Asta e rezultatul spălării de creiere de pe timpul ocupației sovietice și a conducerii comuniste dintre 2001-2009. E timpul să lăsăm în urmă această „dezbatere” și să ne căutăm de treaba.