Mai multe legături cu România: Resursele necesare construcției Liniei electrice Bălți – Suceava au fost realocate de la stația Back-to-Back Vulcănești. După ce Moldova a reușit să importe electricitate din România pe la Vulcănești, s-a decis ca stația să nu mai fie construită, dar în schimb - să se lucreze la conexiunea pe la nordul țării
Construcția stației Back-to-Back de 600 MW la Vulcănești nu mai este justificată din punct de vedere tehnic și economic, după ce Republica Moldova și-a sincronizat sistemul electroenergetic, împreună cu Ucraina, la sistemul electroenergetic al Europei Continentale (ENTSO-E).
Reacția deputatului Marian: "Dezbaterile" despre limba română se vor încheia subit când îi veți întreba pe alde' deputații socialiști & comuniști care e diferența dintre „bună ziua” în română și „bună ziua” în așa zisa "moldovenească". Este pur și simplu ridicol cum e posibil ca un adevărat științific, legal, istoric și moral - și anume faptul că în Republica Moldova se vorbește româna, este încă pus la îndoială. Asta e rezultatul spălării de creiere de pe timpul ocupației sovietice și a conducerii comuniste dintre 2001-2009. E timpul să lăsăm în urmă această „dezbatere” și să ne căutăm de treaba.