LIVE Luni, 22 iunie 2026
Buletin de știri · Moldova & Lume

Redacția

Cele mai importante știri, oră de oră
← Înapoi la știri
🔑 Politic

Potrivit lui Krutihin, pentru Gazprom e avantajos să deteriorizeze conducta, deoarece dacă oprea gazul încălca contractul cu Germania și alte țări din UE și ar fi fost pasibilă de penalități de zeci de mlrd de euro. "În acest caz, e vorba de forță majoră, deci Gazprom nu e responsabilă în acest caz", mai spune sursa

3 octombrie 2022, 20:19 · sursa: youtube.com ↗ Sursă originală
Din aceeași ediție
🎥

Fapt curios: Un expert rus, Mihail Krutihin consideră că, conductele Nord Stream 1 și Nord Stream 2 au fost deteriorate în urma unei explozii organizate de Gazprom și FSB. Potrivit lui, Gazprom deține în dotare așa numiți arici electronici, care circulă pe interiorul conductei și o curăță în caz de avarie: "Cu acești roboței e posibil să fie transportat și explozibilul". "Dar asta o să fie clar când se vor analiza țevile de pe fundul mării, se va vedea dacă explozia s-a produs din afara sau din interior"

3 octombrie 2022, 20:19
🔗 Link
Redacția
Despre Contact Confidențialitate RSS
© 2026 Redacția · Știrile aparțin surselor originale