Potrivit lui Krutihin, pentru Gazprom e avantajos să deteriorizeze conducta, deoarece dacă oprea gazul încălca contractul cu Germania și alte țări din UE și ar fi fost pasibilă de penalități de zeci de mlrd de euro. "În acest caz, e vorba de forță majoră, deci Gazprom nu e responsabilă în acest caz", mai spune sursa