Fapt curios: Un expert rus, Mihail Krutihin consideră că, conductele Nord Stream 1 și Nord Stream 2 au fost deteriorate în urma unei explozii organizate de Gazprom și FSB. Potrivit lui, Gazprom deține în dotare așa numiți arici electronici, care circulă pe interiorul conductei și o curăță în caz de avarie: "Cu acești roboței e posibil să fie transportat și explozibilul". "Dar asta o să fie clar când se vor analiza țevile de pe fundul mării, se va vedea dacă explozia s-a produs din afara sau din interior"