Moldova ar fi solicitat UE reînoirea cotei (inclusiv Rîbnița), în ideea că există deja investitori care construiesc fabrici de prelucrare a deșeurilor metalice, cu respectarea normelor de mediu, pe partea dreptă a Nistrului. În lipsa unei piețe de desfacere cum este UE - aceste investiții practic nu-și au rostul