📍 Exportul de deșeuri metalice din UE. Guvernarea, cel mai probabil - comunicare defectuoasă și de această dată 27 ianuarie 2022, 12:47
🚦 Din primele informații pe care le am, Uniunea Europeană urmează să reînoiască cotele de export pentru deșeurile metalice. Dacă Moldova nu solicită prelungirea și reînoirea acestora, atunci țara noastră ar putea rămâne fără această oportunitate pentru cca 4-5 ani, intervalelele pentru care se acordă cote. Acesta ar fi motivul de ce Guvernul a făcut solicitarea către UE, declarație care ar fi atras critici din partea societății civile (PromoLex) 27 ianuarie 2022, 12:47 sursa: t.me ↗ Sursă 🔗 Link
💡 Moldova ar fi solicitat UE reînoirea cotei (inclusiv Rîbnița), în ideea că există deja investitori care construiesc fabrici de prelucrare a deșeurilor metalice, cu respectarea normelor de mediu, pe partea dreptă a Nistrului. În lipsa unei piețe de desfacere cum este UE - aceste investiții practic nu-și au rostul 27 ianuarie 2022, 12:47 🔗 Link