Din primele informații pe care le am, Uniunea Europeană urmează să reînoiască cotele de export pentru deșeurile metalice. Dacă Moldova nu solicită prelungirea și reînoirea acestora, atunci țara noastră ar putea rămâne fără această oportunitate pentru cca 4-5 ani, intervalelele pentru care se acordă cote. Acesta ar fi motivul de ce Guvernul a făcut solicitarea către UE, declarație care ar fi atras critici din partea societății civile (PromoLex)