Din aceeași ediție
„Diplomația, un lux costisitor” sau cum ambasadele R. Moldova au cumpărat automobile scumpe într-un an pandemic
3,5 milioane de lei - atât s-a cheltuit anul trecut pentru procurarea a cinci automobile noi pentru misiunile diplomatice ale R. Moldova. Autoritățile insistă că pentru aceste cumpărături nu au fost cheltuite resurse financiare suplimentare și că achizițiile erau necesare pentru „reînnoirea parcului auto”
În plină criză pandemică a fost procurat un automobil nou și pentru Ambasada R. Moldova în Turcia. Este vorba de un Lexus E300h, care a costat aproape 718 mii lei