Din aceeași ediție
Dodon: __Eu știu că dna Natalia este o profesionistă pe domeniul economic și finanțe. Mulți mă întreabă: Ar fi o premisă pentru a vota Guvernul? Eu cred că atunci când votezi un Guvern nu iei în calcul doar aspectelor profesioniste, dar și politice. Avem o abordare neclară cine votează și cum votează
Eu nu cred că, dacă am primit jurământul dnei Gavriliță în calitate de ministru al Finanțelor în 2019, e un argument pentru a o vota la funcția de premier. Menționez repetat că în următtoarele zile avem ședința Consiliului Republican al PSRM pentru a lua o decizie. Reiterez - noi nu vom boicota ședința Parlamentului. Eu vreau să ascultăm programul propus și să adresăm întrebările care ne interesează.__
Într-un final, Dodon a spus că un scenariu bun pentru țară ar fi ca un Guvern să fie învestit, care să încheie acord cu FMI, să găsească bani și să stabilizeze lucrurile în țară