Despre SIS și SPPS. Eu susțin întărirea instituției prezidențiale. Eu sunt împotriva ca președintele să fie o persoană de formă. Inițiativele deputaților sunt în Parlament, sunt aleși ai poporului. Ei tot au inițiativă, ei le dezbat. E altă ramură a puterii. Reniță și Carp au inițiat scoaterea SPPS și SIS din subordinea președintelui. Acum socialiștii au spus că SPPS trebuie să rămnă la președinte. Întotdeauna a fost așa. În ce ține de SIS, proiectul de ieri prevede lucruri simple: Nu scoate instituția din subordinea președintelui. El rămâne în subordinea dublă la președinte și la Parlament. Șeful SIS se va numi în continuare de Parlament. Unicul lucru care s-a schimbat este că vicedirectorul se numește nu de președinte, dar de Parlament. Nimeni nu vrea să schimbe șeful SIS. Dl Esaulenco rămâne director. Deci, speculații pe loc gol