📺 Igor Dodon, azi dimineață în vlogul său s-a referit la situația din politica, dar și evenimentele de ieri din Parlament. Iată principalele idei: 4 decembrie 2020, 11:51 · sursa: privesc.eu ↗ Sursă originală
🧨 Despre haos. Eu v-am spus că, dacă voi învinge la prezidențiale, va fi conlucrare, dacă va învinge oponenta mea - va începe o perioadă de haos și destabilizare. Vedeți că asta și se întâmplă. Vă numiți pro-europeni? Dar voi sunteți niște barbari. Cei care fac haos, să-și asume și responsabilitate. Cât voi fi președinte, vor fi achitate salariile și pensiile la timp. După intrarea în funcție a noului președinte, e responsabiliatea lui 4 decembrie 2020, 11:51
⏰ Despre SIS și SPPS. Eu susțin întărirea instituției prezidențiale. Eu sunt împotriva ca președintele să fie o persoană de formă. Inițiativele deputaților sunt în Parlament, sunt aleși ai poporului. Ei tot au inițiativă, ei le dezbat. E altă ramură a puterii. Reniță și Carp au inițiat scoaterea SPPS și SIS din subordinea președintelui. Acum socialiștii au spus că SPPS trebuie să rămnă la președinte. Întotdeauna a fost așa. În ce ține de SIS, proiectul de ieri prevede lucruri simple: Nu scoate instituția din subordinea președintelui. El rămâne în subordinea dublă la președinte și la Parlament. Șeful SIS se va numi în continuare de Parlament. Unicul lucru care s-a schimbat este că vicedirectorul se numește nu de președinte, dar de Parlament. Nimeni nu vrea să schimbe șeful SIS. Dl Esaulenco rămâne director. Deci, speculații pe loc gol 4 decembrie 2020, 11:51
🚦 Ce va urma? Referindu-se la ce va ruma, Dodon a spus că la președinție e totul clar, însă este sigur că anul viitor vom avea alegeri parlamentare anticipate. Se va întâmpla asta nu mai devreme de luna mai 2021. __Acesta a spus că Guvernul Chicu nu-și poate da demisia pentru că e responsabil pentru situația din țară și că acesta trebuie demis prin moțiune de cenzură.__ 4 decembrie 2020, 11:51