Despre utilizare elemente murdare în campanie
La fiecare campanie electorală se semnează astfel de angajamente și niciodată nu se respectă. Campania electorală murdară deja a început, și nu din partea noastră. Știți proverbul: Câinele care latră mult, dar nu mușcă. Exact așa și aceștia care fac gălăgie cu dezvăluiri. Vorbesc mult, nu fac nimic. Noi am demonstrat că venim cu soluții pentru oameni. Știu că unii vor să mă provoace, noi nu o să intrăm în dezbateri și ping-ponguri. Beți ceai și mai departe știți... N-o să intrăm în dezbateri, pentru ca voi să vă faceți campanie pe spatele președintelui. Chiar și oponenții politici din teritoriu mă susțin, îmi spun îmi secret că mă susțin, îmi cer să nu dau nume, ca să nu-i certe șefii de partid. Oamenii sunt înțelepți, ei înțeleg.
ProTV: De ce nu va participa la dezbateri până pe 1 noiembrie
Deja e campanie electorală, nu se permite. După campanie o să vin. Referitor la dezbateri: Eu am luat decizia să nu particip la dezbateri cel puțin până pe 1 noiembrie. Cred că e o decizie corectă. Hai să ne uităm și în România: nici președintele României nu a participat la dezbateri. Care e sensul să vin la dezbateri cu concurenți, a căror unică agendă sunt dezbateri cu președintele. N-are niciun sens. Dacă va fi turul 2, dar poate el nici nu va fi conform datelor noastre, poate facem acolo o dezbatere la televizinea națională de 2,3,4 ore. Facem o dezbatere bună și gata. N-are sens să facem dezbateri în fiecare seară.
Despre profesioniști în funcții cheie
Eu nu sunt împotriva proiectelor. Dar împotriva oamenilor care toată viața au trăit pe bani din ONG, care au scris rapoarte. Ați văzut ce a făcut Harvard anul trecut.
Uitați-vă altfel: În 2007 s-a votat pentru surprize-suprize. A fost student pe la Sorbona. Și? 10 ani a îngropat orașul. Anul trecut, fără show, fără geopolitică, am dat Chișinăului un om care se descurcă, lucrează. Pentru că el 3 ani a fost în CMC și cunoaște foarte bine bucătăria. Așa oameni trebuie aleși, care știu ce fac.
Platforma electorală
Vinerea viitoare propun să facem un LIVE unde voi prezenta platforma electorală. În tempoul care am început anul trecut, cu drumuri, salarii la medici, profesori, la noi va fi cu totul altă situație, mult mai bună.