Declarațiile lui Igor Dodon în cadrul vlogului președintele răspunde:
Despre afirmația Maiei Sandu că nu-l va propune premier
Dna Maia Sandu se jura în februarie anul trecut că nu face coaliție nici cu Dodon și nici cu democrații. Și, Maia Grigorievna, ce ai făcut? Ai semnat anul trecut 2 acorduri de coaliție din luna iunie. Și încă unul ați semnat în septembrie. Tare principiali mai sunteți, o faceți pe Ileana Cosânseaza. O să fie necesar să ne așezăm și să discutăm. Dar pe cine o să înaintați la funcția de premier? Pe Candu, pe Șor? Sau credeți că veți lua majoritatea parlamentară? Fiți mai realiști. Electorala se termină, dar țara trebuie să meargă înainte. Eu niciodată nu am spus că noi nu vom face coaliție cu dreapta. Dvs o să arătați stupid când va trebui să discutați după alegeri tot cu mine.
(...) În primul rând nu veți avea posibilitatea să mă propuneți la funcția de premier. (...) Diferența între noi va fi de peste 100 de mii de voturi, falsificarea nu ne interesează, am cele mai mari șanse de câștig. Partenerii externi înțeleg că Igor Dodon are cele mai mari șanse de câștig. Și înțeleg că fără Igor Dodon și PSRM va fi dificil de creat majorități parlamentare în următorii ani. Inclusiv nici cel cu nănașul să nu se grăbească
Potențiale negocierile Sandu - Filip
Și iată acum mai văd o chestie: Maia Sandu negociază cu Pavel Filip susținerea în turul 2. Interesantă chestie - anul trecut spuneați că Filip exportă nuci, ține monopol, că-s răi, iar acum îs buni deodată. De unde atâta principialitate?