2 deputați testați pozitiv
2 deputați de la Partidul Șor, Igor Himici și Vladimir Vitiuc, au fost depistați pozitiv la coronavirus. Cei doi spun că s-au autoizolat la domiciliu pentru tratament. Formațiunea anunță că, în legătură cu această situație, dar și pentru că mai mulți deputați ai Partidului "ȘOR" au febră și nu se simt bine, în prima jumătate a zilei de astăzi, luni, întreaga fracțiune parlamentară va fi testată pentru coronavirus. Ulterior, rezultatele testelor vor fi comunicate opiniei publice.
Moțiunea împotriva lui Chicu - sub semnul întrebării
Odată ce mai mulți deputați de la P. Șor sunt infectați - asta înseamnă că aceștia nu vor putea veni la ședința Parlamentului unde se va discuta moțiunea de cenzură împotriva Cabinetului Chicu. Dl premier, aproape să rămână în funcție cel puțin până la toamnă. Asta pentru că o altă moțiune pe același subiect, în aceeași sesiune parlamentară - nu poate fi depusă 😀
Denunț la Procuratură
Așa cum a anunțat anterior, deputatul Platformei DA Chiril Moțpan va depune un denunț la Procuratura Generală (PG). Mâine, 20 iulie, acesta va solicita să fie cercetate prin prisma Codului penal acțiune pe care le-au săvârșit polițiștii în raport cu veteranii care au protestat în ziua de 16 iulie în fața Parlamentului.