Din aceeași ediție
De ce nu cade Guvernul Chicu?
Ciudată și curioasă, totodată, această vânzoleală tăcere din politica moldovenească. Haideți să încercăm să așezăm piesele pe tabla de șah. Nu pretind că o fac corect, însă cel puțin e cazul să analizăm accentele care apar în spațiul public: Acum circa o lună, vă spuneam că se pregătește demiterea Guvernului Chicu. Pe culoarele din Parlament se vociferau deja și numele deputaților care urmau să voteze pentru moțiunea de cenzură. Maia Sandu, la un moment dat, chiar și sugerase pe facebook că un vot alături de răul cel mic (referindu-se la gr. Șor și Candu) e iminent - pentru a demite Guvernul-dezastru condus de premierul Ion Chicu. Candu era gata, Năstase și Șor - la fel.
La un moment dat, lucrurile iau o turnură radicală: mai mulți deputați din PD părăsesc formațiunea și aderă la grupul parlamentar condus de Ilan Șor, iar alții - la cel condus de Andrian Candu. Pe măsură ce lucrurile evoluau, se depășise 15 Mai, când a încetat starea de urgență. Opoziția, însă, de atunci - bate pasul pe loc cu aplicarea planului de demitere a Guvernului. Suntem deja în 10 iunie și Guvernul Chicu este "încă la muncă"
De ce?
De vreo câteva săptămâni, reprezentanții Platformei DA tot cheamă PAS-ul și pe ceilalți deputați la susținerea unei moțiuni de cenzură, pentru demiterea Cabinetului de miniștri. Andrian Candu a anunțat că ar fi gata să susțină orice alt premier, decât exponentul președintelui Dodon. Și aici apare curios o informație spusă printre rânduri de reprezentanții PAS: E un Guvern catastrofă, dar în condițiile actuale demiterea ar fi o iresponsabilitate
Ce spune bursa zvonurilor?