La un moment dat, lucrurile iau o turnură radicală: mai mulți deputați din PD părăsesc formațiunea și aderă la grupul parlamentar condus de Ilan Șor, iar alții - la cel condus de Andrian Candu. Pe măsură ce lucrurile evoluau, se depășise 15 Mai, când a încetat starea de urgență. Opoziția, însă, de atunci - bate pasul pe loc cu aplicarea planului de demitere a Guvernului. Suntem deja în 10 iunie și Guvernul Chicu este "încă la muncă"
De ce?