Din aceeași ediție
Acum câteva zile un polițist a omorât un om de culoare, în timp ce-l reținea, ținându-i genunchiul pe gât. De câteva zile, în Minneapolis au izbucnit proteste violente în adresa autorităților, cu incedieri de mașini, vandalizări, etc
Colac peste pupăză, ieri, în timp ce un reporter CNN transmitea în direct de la eveniment, acesta a fost arestat de polițiști, fără vreun motiv. Și acesta era de culoare, fapt care a turnat gaz pe foc și a stârnit un val și mai mare de proteste
Între timp, violențele continuă în statul american. Președintele Trump a amenințat că va trimite Garda Națională pentru a potoli agresivitatea. Tweetul lui Trump a fost marcat de twitter drept conținut cu îndemn la violență, ceea ce l-a înfurtia și pe Trump
Mai pe scurt - zona e un butoi cu pulbere acum. Iar pe lângă asta, președintele american se războiește și cu rețelele de socializare americane...