Din aceeași ediție
Pavel Filip a fost invitat azi la TV8 și a vorbit despre situația din formațiune. Evident, acesta a evitat să răspundă direct la majoritatea întrebărilor. Le iau pe rând:
Despre conflict cu Nichiforciuc: Eu aș vrea să ne ridicăm puțin mai sus. PD nu și-a spălat niciodată rufele în public. Sunt disensiuni, dar noi avem foarte multă lume bună. Dacă e vorba de 1 element sau 2 - noi ne vom clarifica
A supus votului excluderea lui Nichiforciuc? Filip: Nu e vorba aici de o persoană sau alta. E ca într-o familie cu mulți copii - unul e mai năzbâtios, e necesar de atenționat pentru a se corecta. Reforma în partid nu înseamnă excluderea cuiva din partid, dar setarea unei baze puternice. Vă rog să nu mă coborâți la nivelul de ciondăneală cu o persoana sau alta. Despre acest vot care vorbiți de a exclude pe cineva: Nu pot afirma că e fals, nici n-o să infirm că am vrut să exclud pe cineva. Am avut discuții complicate. Am ajuns la numitor comun, dar vom vedea deja cât de durabil va fi
Despre cei care au plecat din PD
Filip: Ei întotdeauna întrebau de ce mai stăm în coaliție, dacă nu se poate rezolva o problemă la PG sau la Judecătorie. Au spus asta dintre cei care au plecat. Cei care s-au deprins că PD poate rezolva probleme personale și financiare - vor pleca din formațiune.