Din aceeași ediție
Pavel Filip a fost invitat azi la TV8 și a vorbit despre situația din formațiune. Evident, acesta a evitat să răspundă direct la majoritatea întrebărilor. Le iau pe rând:
Despre conflict cu Nichiforciuc: Eu aș vrea să ne ridicăm puțin mai sus. PD nu și-a spălat niciodată rufele în public. Sunt disensiuni, dar noi avem foarte multă lume bună. Dacă e vorba de 1 element sau 2 - noi ne vom clarifica
Despre cei care au plecat din PD
Filip: Ei întotdeauna întrebau de ce mai stăm în coaliție, dacă nu se poate rezolva o problemă la PG sau la Judecătorie. Au spus asta dintre cei care au plecat. Cei care s-au deprins că PD poate rezolva probleme personale și financiare - vor pleca din formațiune.
Primeau deputații PD salarii în plic pe vremea guvernării lui Plahotniuc?
Filip: Eu nu pot afirma sau infirma că deputații PD trăiau doar din salariu în anii trecuți.
Pavel Filip: Eu voi fi în fruntea formațiunii atâta timp cât oamenii mă susțin.