Din aceeași ediție
Ședința democraților a luat sfârșit după cca 7 ore de discuții. Limbajul utilizat la final în fața presei aș spune eu este destul de ambiguu. Filip lasă să se înțeleagă că alianța PSRM-PD merge mai departe, deocamdată, și că PD trebuie să fie mai activ. Ne-am înțeles, într-un final, spune președintele PD
Pavel Filip a spus că subiectul privind demiterea sa nici nu a fost discutat. „ S-au supus analizei plecările unor colegi din partid. Am făcut și concluziile necesare. Un subiect important a fost și activitatea noastră în coaliția de guvernare, relația noastră cu partenerii de guvernare... Chiar dacă nu este simplu, până la urmă am găsit un numitor comun și vom fi mai activi în activitatea parlamentară și în această coaliție”, a declarat Filip
Concluzia mea: Securea războiului în PD nu e îngropată. Încă urmează lucruri interesante. Limbajul calm utilizat de Filip și Diacov este mai mult pentru a liniști spiritele
Vom reveni separat la subiect.