Din aceeași ediție
Ședința democraților a luat sfârșit după cca 7 ore de discuții. Limbajul utilizat la final în fața presei aș spune eu este destul de ambiguu. Filip lasă să se înțeleagă că alianța PSRM-PD merge mai departe, deocamdată, și că PD trebuie să fie mai activ. Ne-am înțeles, într-un final, spune președintele PD
Diacov: „Am discutat lucruri serioase, fără prânz, ceai și alte delicatese. Am discutat despre organizarea fracțiunii, relațiile cu cei de la guvernare și din opoziție. A fost o discuție deschisă și principială, cu luări de poziții, în contradictoriu, dar suntem aici toți și avem ferma decizie de a merge mai departe”
Concluzia mea: Securea războiului în PD nu e îngropată. Încă urmează lucruri interesante. Limbajul calm utilizat de Filip și Diacov este mai mult pentru a liniști spiritele
Vom reveni separat la subiect.