Din aceeași ediție
Pavel Filip a spus că subiectul privind demiterea sa nici nu a fost discutat. „ S-au supus analizei plecările unor colegi din partid. Am făcut și concluziile necesare. Un subiect important a fost și activitatea noastră în coaliția de guvernare, relația noastră cu partenerii de guvernare... Chiar dacă nu este simplu, până la urmă am găsit un numitor comun și vom fi mai activi în activitatea parlamentară și în această coaliție”, a declarat Filip
Diacov: „Am discutat lucruri serioase, fără prânz, ceai și alte delicatese. Am discutat despre organizarea fracțiunii, relațiile cu cei de la guvernare și din opoziție. A fost o discuție deschisă și principială, cu luări de poziții, în contradictoriu, dar suntem aici toți și avem ferma decizie de a merge mai departe”
Concluzia mea: Securea războiului în PD nu e îngropată. Încă urmează lucruri interesante. Limbajul calm utilizat de Filip și Diacov este mai mult pentru a liniști spiritele
Vom reveni separat la subiect.