Unde-i Plahotniuc?
Miza
Așadar: După fuga lui Plahotniuc, în PD totul a rămas vraiște. Al Capone de Grozești a încărcat chiar și banii în avioane. PD nu s-a împărțit în 3, în 4 sau 5 cum se vehiculează. Partidul s-a coagulat în jurul a 2 grupuri: Candu și Nichiforciuc/Andronachi.
Eugen Nichiforciuc este un deputat PD care a stat în umbră, însă care a adunat mari averi. În timp ce democrații munceau cu acte legislative în Parlament, guvernau și mai "privatizau" pe alocuri câte ceva, Nichiforociuc și Andronachi adunau averi incredibile. Se spune că Nichorciuc a ajuns milionar în Euro în doar câțiva ani. Greșeala lui Plahotniuc este că el nu controla în detalii ce fac ei. Dar ei, băieții și-au pus oamenii lor la funcții cheie în stat și au dezvoltat afaceri în agricultură, chirii, anabolizante, mașini și tot ce vrei. Lucruri grave și chiar foarte ilegale. Nichiforciuc a reușit multe inclusiv pentru că fratele său a ajuns să lucreze în cadrul SIS. Foarte mulți oameni din PD care doreau să aranjeze la lucru pe cineva, erau trimiși la filtrul Nichiforciuc. Evident, aici exista o legătură strânsă cu Botnari. După fuga lui Plahotniuc, Nichiforciuc și Andronachi au devenit foarte vulnerabili - ambii pot ajunge la pușcărie în 2 timpi și 3 mișcări. Pentru îmbăgățire ilicită - dacă CNA-ul președintelui Dodon ordonă asta. Așadar, Andronachi a cedat 50% din ce făcea pentru mai marii țării de acum, iar Nichiforciuc a devenit repede socialist. El a devenit omul lui Dodon în PD și prin el se execută toate presiunile asupra PD și a lui Pavel Filip.
Mr. Filip stă acum cu faberget-urile strânse foarte dureros în ușă. Pe numele lui există o notă informativă referitor la privatizarea Casei Presei și a Cantinei Guvernului. Are păcate acolo. Este și mai greu pentru dânsul - deoarece în acest dosar ar figura și fii lui. Vă dați seama - orice părinte ar sta cuminte în locul lui. Și uite așa, Filip, Andronachi, Nichiforciuc s-au pomenit într-o barcă. Pentru că de altfel - se taie lațul.
Grupul lui Candu e compus din oameni care, după fuga lui Plahotniuc au fost marginalizați. Ei sunt oamenii care au exercitat guvernarea, însă alții întorceau bani cu lopata între timp. Ceilalți care au rămas cu Filip - sunt toți vulnerabili din cauza unor scheme unde au fost implicați. Și odată ce PD a trecut în opoziție, oameni precum Nichiforciuc și Andronachi au fost primii care au schimbat fesul în socialiști și au părăsit corabia. Pentru ei pe primul loc sunt propriile interese.