Grupul lui Candu e compus din oameni care, după fuga lui Plahotniuc au fost marginalizați. Ei sunt oamenii care au exercitat guvernarea, însă alții întorceau bani cu lopata între timp. Ceilalți care au rămas cu Filip - sunt toți vulnerabili din cauza unor scheme unde au fost implicați. Și odată ce PD a trecut în opoziție, oameni precum Nichiforciuc și Andronachi au fost primii care au schimbat fesul în socialiști și au părăsit corabia. Pentru ei pe primul loc sunt propriile interese.