Eugen Nichiforciuc este un deputat PD care a stat în umbră, însă care a adunat mari averi. În timp ce democrații munceau cu acte legislative în Parlament, guvernau și mai "privatizau" pe alocuri câte ceva, Nichiforociuc și Andronachi adunau averi incredibile. Se spune că Nichorciuc a ajuns milionar în Euro în doar câțiva ani. Greșeala lui Plahotniuc este că el nu controla în detalii ce fac ei. Dar ei, băieții și-au pus oamenii lor la funcții cheie în stat și au dezvoltat afaceri în agricultură, chirii, anabolizante, mașini și tot ce vrei. Lucruri grave și chiar foarte ilegale. Nichiforciuc a reușit multe inclusiv pentru că fratele său a ajuns să lucreze în cadrul SIS. Foarte mulți oameni din PD care doreau să aranjeze la lucru pe cineva, erau trimiși la filtrul Nichiforciuc. Evident, aici exista o legătură strânsă cu Botnari. După fuga lui Plahotniuc, Nichiforciuc și Andronachi au devenit foarte vulnerabili - ambii pot ajunge la pușcărie în 2 timpi și 3 mișcări. Pentru îmbăgățire ilicită - dacă CNA-ul președintelui Dodon ordonă asta. Așadar, Andronachi a cedat 50% din ce făcea pentru mai marii țării de acum, iar Nichiforciuc a devenit repede socialist. El a devenit omul lui Dodon în PD și prin el se execută toate presiunile asupra PD și a lui Pavel Filip.