Prieteni, hai să lămurim acum un pic ce se petrece în PD și cel mai important cum se petrece. Asta nu înainte să vă reamintesc modest că puteți susține dezvoltarea acestui canal de insight-uri pe Patreon
Așadar: După fuga lui Plahotniuc, în PD totul a rămas vraiște. Al Capone de Grozești a încărcat chiar și banii în avioane. PD nu s-a împărțit în 3, în 4 sau 5 cum se vehiculează. Partidul s-a coagulat în jurul a 2 grupuri: Candu și Nichiforciuc/Andronachi.
O să mă întrebați de Filip?!
Mr. Filip stă acum cu faberget-urile strânse foarte dureros în ușă. Pe numele lui există o notă informativă referitor la privatizarea Casei Presei și a Cantinei Guvernului. Are păcate acolo. Este și mai greu pentru dânsul - deoarece în acest dosar ar figura și fii lui. Vă dați seama - orice părinte ar sta cuminte în locul lui. Și uite așa, Filip, Andronachi, Nichiforciuc s-au pomenit într-o barcă. Pentru că de altfel - se taie lațul.
Grupul lui Candu?
Grupul lui Candu e compus din oameni care, după fuga lui Plahotniuc au fost marginalizați. Ei sunt oamenii care au exercitat guvernarea, însă alții întorceau bani cu lopata între timp. Ceilalți care au rămas cu Filip - sunt toți vulnerabili din cauza unor scheme unde au fost implicați. Și odată ce PD a trecut în opoziție, oameni precum Nichiforciuc și Andronachi au fost primii care au schimbat fesul în socialiști și au părăsit corabia. Pentru ei pe primul loc sunt propriile interese.
Unde-i Plahotniuc?
Unele surse bine informate spun că Vlad Gheorghevici e într-o mare depresie și îi este aproape totuna de tot. Are mari probleme și nu-i arde de politica moldovenească. Acesta nu susține neapărat vreunul dintre cele 2 grupuri. Va proceda cum îi va fi mai convenabil. Pe moment - mai comunică cu finul Candu, dar bani nu dă 😂
Miza