🚦 Justiție Marea dilemă: Va reuși Moldova să convingă toți playerii mari precum FB, Google, Netflix și alți prestatori de servicii să-ți deschidă reprezentanțe în cea mai săracă țară pentru a colecta taxe? Adică la noi? 27 noiembrie 2019, 08:53
⭕️ Ce-mi place de voi că sunteți foarte deștepți. Referitor la postarea cu impozitarea Facebook, Google, Netflix, câțiva abonați informați mi-au scris în privat să accentueze niște detalii importante: Principiul de impozitare pe care și-l propune Guvernul Chicu este unul corect, însă e neclar cum va funcționa mecanismul. Iată de ce: 27 noiembrie 2019, 08:53 🔗 Link
💰 Legea își propune să pună pe picior de egalitate o companie locală care plătește taxe și una internațională, care doar colectează sumele în Moldova. Putem vorbi aici de iTaxi vs Yandex, sau de agenții de publicitate locale care plătesc 20% import de servicii publicitate vs băieței și fete care plătesc reclama cu cardul personal și nu plătesc taxe, creând un fel de concurență neloială. Deci, legea ar pune egal între toți 27 noiembrie 2019, 08:53 🔗 Link