Legea își propune să pună pe picior de egalitate o companie locală care plătește taxe și una internațională, care doar colectează sumele în Moldova. Putem vorbi aici de iTaxi vs Yandex, sau de agenții de publicitate locale care plătesc 20% import de servicii publicitate vs băieței și fete care plătesc reclama cu cardul personal și nu plătesc taxe, creând un fel de concurență neloială. Deci, legea ar pune egal între toți