GATA CU PREMIILE
Ministra Finanțelor a trimis o circulară în care anunță interzicerea premiilor bănești în instituțiile publice. Sursa spune că e o măsură temporară, până la echilibrarea bugetului național.
Într-o postare pe facebook, Maia Sandu cere răbdare din partea cetățenilor cu privire la reforme: "Noi lucrăm câte 20 de ore pe zi, încercând să remediem dezastrul descoperit. Dar trebuie să conștientizăm că, în continuare, nu avem justiție și procuratură funcționale."
Gheorghe Petic a organizat un LIVE pe facebook, unde a adus mai multe învinuiri fostului ministru de la MAI - Alexandru Jizdan. În replică, acesta a declarat că va face demers la PG.
CEC a decis organizarea unor alegeri repetate pe câteva circumscripții, acolo unde au candidat A. Năstase, M. Sandu și V. Melnic. Scrutinul va avea loc pe 20 octombrie, odată cu alegerile locale.