Într-o postare pe facebook, Maia Sandu cere răbdare din partea cetățenilor cu privire la reforme: "Noi lucrăm câte 20 de ore pe zi, încercând să remediem dezastrul descoperit. Dar trebuie să conștientizăm că, în continuare, nu avem justiție și procuratură funcționale."