Din aceeași ediție
🛡 Fostul adjunct SIS, Alexandru Bălan, îmvinuit de trădare de patrie, avea liste cu „mutrele” și numele unor agenți secreți români
(...) Alexandru Balan s-a întâlnit în aprilie 2025 la Budapesta cu trei ofițeri ai KGB Belarus, fiind supravegheat de autoritățile ungare. Balan a rezervat un apartament sub nume fictiv, a plătit cu un card fals și a stat 11 ore în discuții cu agentul belarus Uladzimir Varazhbitau. După întâlnire, fostul ofițer moldovean a schimbat peste 2.900 de euro la case de schimb, ceea ce sugerează că a fost remunerat pentru informații.
(...) Spionii cu care s-a întâlnit Balan: Este vorba de Uladzimir… →