(...) Alexandru Balan s-a întâlnit în aprilie 2025 la Budapesta cu trei ofițeri ai KGB Belarus, fiind supravegheat de autoritățile ungare. Balan a rezervat un apartament sub nume fictiv, a plătit cu un card fals și a stat 11 ore în discuții cu agentul belarus Uladzimir Varazhbitau. După întâlnire, fostul ofițer moldovean a schimbat peste 2.900 de euro la case de schimb, ceea ce sugerează că a fost remunerat pentru informații.

(...) Spionii cu care s-a întâlnit Balan: Este vorba de Uladzimir Varazhbitau, Uladzimir Yarmak și Mikalai Dukshta. Primii doi au pașapoarte diplomatice, în timp ce al treilea a fost acreditat în funcția de „consilier” la ambasada belarusă de la Praga și declarat oficial, în noiembrie 2024, drept reprezentant al KGB belarus.