Parlamentul a votat în prima lectură noua lege privind mass-media. Proiectul prevede instituirea unui Registru al furnizorilor de servicii mass-media, gestionat de Ministerul Culturii, cu înscrierea benevolă
(...) Mărul discordiei l-a constituit rolul Ministerului Culturii în gestionarea unui registru al instituțiilor media și acordarea de subvenții, opoziția acuzând că prin astfel de pârghii presa va deveni controlată politic.