Din aceeași ediție
Renato Usatîi a părăsit Comisia parlamentară pentru securitate națională, criticând modul de gestionare a comisiei de anchetă privind fraudele economice. Liderul Partidului Nostru susține că, deși opoziția a inițiat comisia, aceasta este condusă de majoritatea PAS: „Nu văd niciun sens să fiu aici”:
Parlamentul a votat în prima lectură noua lege privind mass-media. Proiectul prevede instituirea unui Registru al furnizorilor de servicii mass-media, gestionat de Ministerul Culturii, cu înscrierea benevolă
(...) Mărul discordiei l-a constituit rolul Ministerului Culturii în gestionarea unui registru al instituțiilor media și acordarea de subvenții, opoziția acuzând că prin astfel de pârghii presa va deveni controlată politic.