Opt persoane au fost reținute într-un dosar de contrabandă și spălare de bani ce viza introducerea ilegală în Moldova a telefoanelor mobile de ultimă generație. Potrivit Procuraturii Generale, veniturile ilicite obținute prin această schemă depășesc un milion de euro.
Telefoanele erau cumpărate în Italia și introduse ilegal prin curse regulate, fiind ascunse în bagaje pentru a evita controlul vamal. Banii erau colectați în case de schimb din capitală, apoi transmiși ilegal în UE prin companii din Belgia și transferați în Italia. În schemă ar fi fost implicate 13 persoane fizice și șase juridice.
Din aceeași ediție
Maia Sandu mai strânge un șurub: A retras cetățenia a cinci ofițeri din regiunea Transnistria prin decret prezidențial. E vorba de 5 ofițeri din cadrul așa-numitului "Minister" de interne (MGB) din regiunea transnistreană. Decizia îi vizează pe Alexandr Bulgaz, Denis Caramanuța, Nicolai Covaliov, Denis Marusic și Evghenii Romaniuc, toți născuți pe teritoriul Republicii Moldova
Acțiunile fac parte din eforturile autorităților de la Chișinău de a exercita presiune asupra structurilor separatiste din stânga Nistrului prin măsuri administrative și juridice.