Opt persoane au fost reținute într-un dosar de contrabandă și spălare de bani ce viza introducerea ilegală în Moldova a telefoanelor mobile de ultimă generație. Potrivit Procuraturii Generale, veniturile ilicite obținute prin această schemă depășesc un milion de euro.

Telefoanele erau cumpărate în Italia și introduse ilegal prin curse regulate, fiind ascunse în bagaje pentru a evita controlul vamal. Banii erau colectați în case de schimb din capitală, apoi transmiși ilegal în UE prin companii din Belgia și transferați în Italia. În schemă ar fi fost implicate 13 persoane fizice și șase juridice.