Maia Sandu mai strânge un șurub: A retras cetățenia a cinci ofițeri din regiunea Transnistria prin decret prezidențial. E vorba de 5 ofițeri din cadrul așa-numitului "Minister" de interne (MGB) din regiunea transnistreană. Decizia îi vizează pe Alexandr Bulgaz, Denis Caramanuța, Nicolai Covaliov, Denis Marusic și Evghenii Romaniuc, toți născuți pe teritoriul Republicii Moldova
Acțiunile fac parte din eforturile autorităților de la Chișinău de a exercita presiune asupra structurilor separatiste din stânga Nistrului prin măsuri administrative și juridice.